FAQ

Izolacja termiczna istniejących budynków o konstrukcji ściany warstwowej z pustką powietrzną poprzez wtrysk poliuretanu?

Termoizolacja nowo powstających obiektów jest bardzo łatwa. Sprawa komplikuje się w przypadku budynków istniejących, starych – zazwyczaj nie posiadają termoizolacji lub jest ona bardzo uszkodzona. Uciekające ciepłe to poważny problem, dlatego też jego rozwiązaniem będzie aplikacja odpowiedniej warstwy pianki poliuretanowej, która posiada bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Jest to bardzo bezpieczna metoda, która nie narusza konstrukcji obiektu, a jedyną koniecznością jest wywiercenie kilkunastu otworów, przez które aplikowana jest pianka. Dzięki temu uszczelnimy pustkę, która dotychczas była naszym problemem.

Dlaczego warto budować szczelne budynki?

Zapewnienie szczelności budynku to bardzo istotna kwestia, której zaniedbanie może prowadzić do pogorszenia izolacyjności cieplnej i powstawania wilgoci. Znaczna utrata ciepła przekłada się również na większe koszty utrzymania ciepła w mieszkaniu. Aby uzyskać odpowiednią szczelność warto zastosować natrysk izolacji poliuretanowych, który daje najlepsze efekty, a dzięki jednolitej warstwie zapewnia wysoką infiltrację powietrza.

Jakie jest zastosowanie poliuretanu w praktyce przechowalniczej?

W praktyce przechowalniczej niezbędne jest wykorzystywanie komór chłodniczych wyróżniających się wysoką gazoszczelnością przegród budowlanych, którą uzyskuje się poprzez jednolitą warstwę poliuretanu. Dzięki temu uniemożliwia niekontrolowany przepływ gazów pomiędzy wnętrzem komory a powietrzem oraz niekorzystną zmianę parametrów technologicznych.

Czy pianka poliuretanowa jest bezpieczna?

Tak, pianka poliuretanowa jest bardzo bezpieczna i nie wydziela szkodliwych substancji chemicznych do atmosfery. Jedynie osoby aplikujące piankę PUR mogą być narażone na szkodliwe związki. W trosce o ich bezpieczeństwo stosowane są odpowiednie sprzęty.

Kwestia związków MDI – niekorzystne działanie?

Izolacja PUR powstaje poprzez reakcje diizocyjanianów z poliolami. Niektórzy sądzą, iż MDI mogą wydzielać substancje rakotwórcze wśród instalatorów pianki. Nie jest to do końca prawda, gdyż w trakcie chemicznego procesu spieniania MDI zostaje zużyty, co oznacza, że nie znajduje się w sztywnej piance. Liczne badania udowodniły, że ilość szkodliwych związków przy świeżo ściętej piance była bardzo niska, a więc nie ma wpływu na nasze zdrowie.

Dlaczego pianka PUR wykorzystywana jest do izolacji hal przemysłowych?

Najczęściej budowanymi obiektami są hale przemysłowe, transportowe czy produkcyjne mające duże rozmiary. Z racji tego, że koszty eksploatacyjne są bardzo duże, wykorzystuje się pianki poliuretanowe, które zmniejszają dodatkowo koszty budowy hali. W tego typu obiektach pianka PUR zapewnia izolację termiczną dachów, ścian, fundamentów. Coraz częściej stosowane są ze względu na wysokie parametry izolacyjne. Dodatkowo są odporne na wilgoć i mają bardzo dobre właściwości mechaniczne.

Rodzaj piany PUR na poddasze

Dużą popularnością cieszy się natrysk pianki poliuretanowej otwarto komórkowej na poddaszach. To tworzywo, które zapewnia wytrzymałość, odpowiednią izolację i dodatkowo niskie koszty.

Recykling pianki PUR?

Ze względu na swą wszechstronność, pianki PUR mogą być wykorzystywane w wielu sytuacjach. Mogą stanowić izolację budynku, a także służyć w transporcie chłodniczym.

Palność izolacji PUR

Pomimo, że izolacja pianki poliuretanowej jest określana jako materiał palny, w praktyce nie topi się ani nie tli podczas jej ogrzania, jak i stanowić większą odporność budynku na rozmieszczenie się ognia.